Misafir Bilgilendirme

  • 25 Ekim 2014
  • 2.970 kez görüntülendi.
Misafir Bilgilendirme

Misafir bilgilendirme

Dünyada artık keşfetmek amaçlı olarak yapılan eko turizm, son yıllarda Türkiye’de de sık sık gündeme gelmekte, fakat sadece yayla turizmi olarak düşünülmektedir. Oysa bir bütün olarak ele alınması gereken eko turizm, sosyal ve kültürel faaliyetleri de içine alan, geniş alanlarda birçok aktiviteyi kapsayan bir etkinliktir. Türkiye, dört mevsimi yaşayabilen üç tarafı denizlerle çevrili, farklı kültürlerin ve inançların bir arada uzun yıllar ve hala yaşadığı bir ülke olduğu için eko turizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Dağları, ormanları, yaylaları, kıyıları, gölleri, akarsuları gibi doğal varlıkları; gerek flora ve faunası ve gerekse mağaraları ve kanyonları gibi ilginç jeolojik oluşumları açısından diğer ülkelerle kıyaslanamayacak düzeyde bir zenginliğe sahiptir ve bu zenginlikler Türkiye’yi gündemde olan eko turizm için oldukça ilgi çekici bir ülke konumuna getirmektedir.2.1 (17)

Doğu Karadeniz, mevcut turizm faaliyetleri temel olarak bölgeyi bir baştan diğer başagezen bir tur turizmi niteliğindedir. Bölgede geceleme oranları hızla artmaktadır. Turizm sezonluk kavramından hızla uzaklaşması tüm yıla yayılması ve alternatif turizm modellerinin gelişmesi misafirin Doğu Karadeniz’ i tercih etmesine sebep olmaktadır.

Önemli tarihi/kültürel varlıkların restore edilmeye başlanması Doğu Karadeniz Bölgesi ‘ nin İmajını da her geçen gün değiştirmektedir. Ayrıca Valiliklerin, Belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşen görevlerini yerine getirmesiyle, bölgede iller arası farklılıklar ortadan kaybolmakla beraber, iller arası işbirliği, tanıtım ve bilgi materyallerinin paylaşımı artmaktadır. Bu durum tanıtımı hızlandırmaktadır.2.1 (5)

Bölgede mevcut turizm faaliyetlerine yetecek düzeyde turizm tesis ve hizmetleri bulunmaktadır. Son dönemde sıkça vurgu yapılan ‘’Yayla Turizmi’’henüz uluslar arası çapta tanınmış değildir. Aslında bu çalışma ile bir anlamda bu tanıtım eksikliğini gidermeye çalışmaktayız. Yaylacılık ve yayla hayatı eski Türk kültüründeki göçebe hayatın (yani tarım ve hayvancılığın birlikte icrasının) bir uzantısıdır. Bu çalışma kaybolan ya da değişen kültür değerlerimizi, göçebe hayatın vazgeçilmez bir unsuru kabul edilen yaylacılık bağlamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır.Yaylalar 1

Yılın belirli zamanlarında yaylalara çıkılarak; birtakım sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi olayı Doğu Karadeniz’de yüzyıllardır geleneksel olarak devam ettirilmektedir. Bu geleneksel yapı; yaylacılığın, yayla ekonomisinin, yayla kültürünün ve yayla turizminin temelini oluşturmaktadır. Sosyal, ekonomik ve teknolojik artlara balı olarak yayla bağlamında birtakım yapısal ve işlevsel değişikliklerin gözlemlendiği günümüz yaylacılığı, Doğu Karadeniz insanının bugün de vazgeçilmez bir tutkusu ve değeri olarak yaşatılmaya devam etmektedir.2.1 (19)

Bölge yerli ve yabancı misafirlere sunabileceği birçok alternatife sahiptir. Ayder, Uzungöl bunlardan sadece ve sadece iki tanesidir. Tur mantığına dayalı bir yapı gibi gözükmesine rağmen uzun vadede alternatif turizm ağırlıklı olarak gelişeceği kesindir. Bu nedenle alt yapı çalışmaları hızla yapılmaktadır. Bölge marka olmaya değer bir yapıya sahiptir.

1996 yılından beri turizm sektöründe olan birisi olarak, önümüzdeki 10 yılda gezi anlayışının hızla değişeceği bir gerçektir. İhtiyaçlar bu yöndedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ