Dereli

  • 01 Kasım 2014
  • 2.883 kez görüntülendi.
Dereli

Dereli

Giresun bir ilçesidir. Giresun ilinin güneyinde, Şebinkarahisar yolunun 32. km. sinde Aksu Vadisi üzerinde yer alır.

Giresun ilinin güneyinde, Şebinkarahisar yolunun 32. km. sinde kurulan ilçe Aksu Vadisi üzerine yerleşmiştir. Doğuda Keşap,Yağlıdere batıda ise Bulancak ilçeleri yer almaktadır.İlçe yaylalar diyarı diye anılır.Dereli Harita

Giresun’un diğer ilçeleri gibi son derece dik ve engebeli bir araziye sahip olan Dereli, 3000 metre yükseklikteki Karagöl-Kırklar dağının rakımına kadar ulaşabilmektedir. Giresun Dağlarının en yüksek tepesi olan Abdal Musa Tepesi’nin rakımı 3331 metredir. İç Anadolu’ya doğru geçiş, Eğribel geçidi üzerinden yapılmaktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 820 km2 dir.Dereli İlçe Görünüm 1

İlçeyi sahile bağlayan Şebinkarahisar karayolu asfalt olup tüm köy yolları sıtabilizedir. Son zamanlarda bazı köy yollarında betonlama çalışmaları yapılmaktadır.

Bölgede Fındık en önemli tarım ürünüdür. Ayrıca bölgede büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yanında, tatlı su balıkçılığı da yapılmakta. Fazla ticari olmasa da kümes hayvanları yetiştirilmekte ve arıcılık yapılmaktadır.Dereli İlçe Görünüm

Doğa ve Yayla Turizmi hâkimdir. Doğu Karadeniz’in en önemli yaylalarından Kümbet ve Bektaş ilçe sınırları içinde bulunmaktadır. Her yaz Temmuz ayının 2. pazar günü Kümbet yaylasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Diğer taraftan çok eski yüzyıllardan buyana her yıl Mayıs ayının 6. günü Hıdırellez şenliklerinin düzenlendigi Sütlüce Mah. Zırlıhan köyünde bulunan, İlçenin, civar köylerin ve Denizin Kuşbakışı muhteşem görüntüsüne hâkim Guskun tepesi gerçekten görülmeye değerdir.

İlçenin önemli tarihi eserleri arasında, Hisar Köyündeki Meryem ana manastırı, Kuşluhan Kalesi, Yavuzkemal köyü hanlarını ve tarihi ören yeri, Akkaya Köyündeki Çobankayası resimleri ve çok sayıda kemer köprüler, Tekkeler ve Ocak yerleri bulunmaktadır.

Göçebe Türkmen Çepnilerin orta asyadan buyana getirdikleri adetlerden olan yaylacılık ilçede yaygın olup, hayvanlarını otlatmak için yöre halkı yaylaya çıkmaktadır. Bektaş ve Kümbet yaylalarının ilçe sınırları içinde olması dolaysıyla yayla şenliklerinin yapıldığı aylarda ilçede sosyal ve kültürel açıdan bir canlılık yaşanmaktadır.

Kümbet Yaylası şenliği, Temmuzun 2. haftası (Cuma – Pazar) Kümbet yaylasında yapılmaktadır.

Bektaş Yaylası Şenliği, Ağustos ayının ilk haftası ( Cuma – Pazar) Bektaş yaylasında yapılamaktadır.

İlçenin enteresan olduğu kadar bir o kadar önemli bir özelliği de Giresun ilinin en çok ozan yetişen bölgesidir. Bilhassa Bahçeli ve Saltuk köylerinden birçok halk ozanı çıkmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ