Köse

  • 02 Kasım 2014
  • 1.924 kez görüntülendi.
Köse

Köse

İlçe Gümüşhane İlinin güneyinde Kelkit Çayı vadisinde kurulan şirin bir ilçedir. İlçenin kuzeyinde Gümüşhane doğusunda Bayburt batısında ve güneyinde Bayburt ili ve Kelkit ilçesi yer almaktadır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1650 metre olan ilçemizin yüzölçümü 50 km2’dir.Köse

İlçenin kuzeyinde yer alan Köse Dağından çıkarak Köse merkezden geçip Kelkit çayına karışan Köse Çayı ilçemizin en önemli akarsularından birisidir. Karaçayır ve Büyüksu ilçenin diğer akarsularıdır. Kendine özgü akış sertliğiyle ilkbahar ve sonbaharda hırçın akan akarsularımız yazın ve kışın iklimden dolayı az akarlar.

İlçede 4 adet Gölet bulunmaktadır. Köse 60.Yıl Gölet’i, Akbaba Gölet’i, Yuvacık Gölet’i ve Salyazı 100.Yıl Göleti’dir. Ayrıca Köse Çayı üzerinde kurulan Köse Barajı Gümüşhane ilinin en büyük barajları arasında yer almaktadır. Köse barajından İlçe ve komşu İlçe olan Kelkit’i kapsayacak sulama ve içme suyu ihtiyacını kapsayacak projeler hayata geçirilecektir.

Köse bitki örtüsü bakımından yüksekliğe bağlı olarak ormanları, fundalıklar, çalılıklar ve çayırlar ile kaplıdır. Özellikle Köse Dağı mevkiinde iyi cins meşe ve çam ağaçları görsel güzellikleriyle bölgemizin ilgi odağıdır. Düz ve sulanan arazilerde çeşitli tarım bitkileri yetiştirilmektedir.

Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde yer almasına rağmen iklim özelliği bakımından karasal iklime daha yakındır. Bunda en büyük etken kuzeyde uzanan Köse Dağıdır. Ancak Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş özelliği gösterir. İlçe sıcaklığı 4-5 ay boyunca “0” derecenin altındadır. Nisan ayından itibaren sıcaklık artışı başlar ve Ağustos ayında azami yüksekliğe ulaşır. İlçemizde en fazla yağış ilkbahar mevsiminde en az yağış ise yaz mevsiminde görülür

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ