Perşembe

  • 27 Aralık 2014
  • 2.035 kez görüntülendi.
Perşembe

Perşembe
Vona adı ile eski bir Yunan Kolonisi olarak kurulmuştur. Uzun zaman Roma ve Bizans hâkimiyetinde kalmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon Rum Pontus imparatorluğunu ortadan kaldırmasından sonra Vona Osmanlı imparatorluğunun hâkimiyetine girmiştir. 1945 yılında ise İlçe olmuştur.Persembe

Ordu-Samsun devlet karayolu üzerinde Vona tabii liman koyunda kordon tepesi eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, batısında Fatsa, güneyinde Ordu-Ulubey ve Fatsa İlçeleri ile sınırlıdır. İl Merkezine 13 km. uzaklıktadır.

İlçe topraklarının genel görünümü engebelidir. Bu alan içerisinde Kurşunçalı 1114 m, Sakarat 735 m, Çamarası 670 m, gibi yükseltiler bulunmaktadır. İlçemiz sınırları    içerisinde çayır ve mera alanı yoktur. Orman ise sadece Selimiye ve Çamarası Köylerindeki Kurşunçalı mevkiinde bulunmaktadır.

Tipik Karadeniz iklimidir. Yılın bütün aylarında yağış vardır. Yıllık yağış ortalaması 1153 mm dir. Yağışlı gün sayısı 127, karla örtülü gün sayısı 11 olup, en yüksek kar kalınlığı 85 cm dir. En yüksek hava sıcaklığı 34,7 0C ve en düşük sıcaklık , -7,2 0C ve ortalama sıcaklık 13,7 0C dir.

İlçe toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Toprak derinliği 25cm – 1m arasında değişmektedir. Arazinin eğimli olması fındıktan başka ürünler yetiştirmeyi sınırlamaktadır. Nispeten düz alanlarda mısır yetiştiriciliği ile küçük alanlarda sebze tarımı yapılmaktadır.

 

Perşembe kıyılarında, çoğu sualtı Zostera ( denizotu ) çayırlarından beslenen dikenli Kalkan, Çaça Balığı, Kaya Balığı, Vatoz, Has Kefal ve Mezgitler yaşar. Açık sularda, Yunus ve Domuz Balığı kolonileri arasında iki tür Karadeniz’i dolaşan yavaş daire biçiminde bir göç yolu izler, neredeyse tarifeli gemi gibi düzenli bir biçimde yol alırlar. Bunlardan biri uskumru ailesinden olan Palamut’tur. Diğeri ise hamsidir. Bunun dışında tüm Türkiye’de yılın 12 ayı 365 gün her daim balık bulunan ve tutulabilen tek yer Karadeniz’in Perşembe kıyılarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ