Doğu Karadeniz

  • 20 Eylül 2014
  • 2.802 kez görüntülendi.
Doğu Karadeniz

Doğu Karadeniz

Yeşilin her tonu, sahil şeridi boyunca sıralanan sakin plajlar, birbirinden şirin balıkçı köyleri, heybetli dağların denize dik olarak indiği sahil bandına paralel olarak uzayıp giden koylar, çay fındık, tütün, mısır tarlaları, Karadeniz insanı ile özdeşleşmiş inanılmaz güzellikteki yaylalar…2.5 (32)

Tüm bu doğal güzelliklere sahip olan bölge, inanılmaz bir turizm çeşitliliğine sahip. Doğu Karadeniz’de yoğunlaşan yaylacılık, Trabzon’ da yoğunlaşan tarihi eserler bölgeye her geçen gün daha Misafirin akın etmesine sebep olmaktadır.Samsun’un doğusunda yer alan Ünye ve Fatsa, plajları ve konaklama imkânları ile Doğu Karadeniz’in önemli Turistik merkezidir.

2.5 (30)

Fındık bahçeleri ile çevrili Ordu, Giresun Kalesi’nin şehrin üzerinde kule gibi durduğu Giresun ve Ayasofya Müzesi ile Sümela Manastırı başta olmak üzere çok sayıda tarihi zenginliğe ev sahipliği yapan Trabzon, Karadeniz gezisinin sonraki durakları.

Türkiye’deki ve tabii ki Dünya’daki en önemli çay üretim merkezi Rize’den sonra Türkiye’nin önemli rafting merkezlerinden Artvin çevresinde çok sayıda müze ve tarihi kilise bulunuyor. Karadeniz, misafirlerine küçük dokunuşlarla sürprizler yapmayı seven misafirperverliği, doğasından gelen saflığı ve müthiş yöresel ve geleneksel mimarisi ile siz misafirlerini ağırlamaktan mutluluk duyacaktır.

Kıyıda köşede kalmış balıkçı köyleri ve dağlardaki yerleşim birimleri yöresel ve geleneksel mimarinin en güzel örneklerini barındırıyor. Buralarda bol bol fotoğraf çekebilir, bölgenin konuksever insanlarının yaptığı yöresel yemeklerden tadabilirsiniz. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler yürüyüş, dağcılık jeep safari ve rafting gibi aktivitelere katılabilirsiniz.2.5 (28)

Yüzölçümünün % 26’sı ormanlarla kaplı olan Doğu Karadeniz, kendine özgü iklimi ve buna bağlı gelişen orman ekosistemleri ile haklı bir ayrıcalığa sahip. Doğu Karadeniz ormanlarının bazı bölümleri sahip olduğu özellikler ve çeşitlilikler dolayısıyla enfes bir görüntüye sahiptir. Göz alabildiğine uzanan çayırlıklar, göller, nehirler, yaşlı ormanlar müthiş bir biyolojik farklılık ve çeşitliliğe sahiptir. Bölge çoğu Türkiye ‘ de nadir olarak rastlanan 2500 bitki türünü barındırıyor. Bu bitkilerin 160 tanesi Karadeniz’ de yetişmektedir. Doğu Karadeniz faunası boz ayı, domuz, kurt, tilki, çakal dağ keçisi hayvan türlerinin yanı sıra dağ horozu ve kekliğe ev sahipliği yapar. Aynı zamanda yırtıcı kuşların en önemli göç yollarının üzerinde olan bölge, endemik kuşlar açısından dünyada korumada öncelikli ender alanlardan biridir.

Doğu Karadeniz’in yüksek yaylalarının hareketlendiği günlerdeyiz. Bulutların üzerine çıkıp göz alabildiğine yeşili, rengârenk çiçekleri ve yüksek zirveleri seyretmenin tam zamanı ve yeri. Eğer şanslıysanız yüksek yaylalarda yılın belli festival zamanlarında gerçekleşen erkek dağ horozunun kur dansına tanıklık edebilirsiniz.

Sizlere tanıtmaya çalışacağımız altı şehir sırasıyla Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Rize ve Artvin illeridir.

Paleolitik dönemden itibaren yerleşimin olduğu Samsun, Doğu Karadeniz kalabalık kentlerinden biridir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentin, kuşkusuz Türkler için önemi bir başkadır. Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı yer olması Samsun ‘ u özel kılar. Büyük Cami, Pazar Camii, Yalı Camii, Kurşunlu Camii, Hacı Hatun Camii, İsa Baba Türbesi, Kılıç Dede Türbesi, İtalyan Katolik Kilisesi, Taşhan ve daha birçok eser kentin önemli tarihi yerleridir.2.5 (35)

Ordu gerek Samsun, gerekse Trabzon havalimanlarını kullanarak ulaşabileceğimiz Ordu, Türkiye’nin önemli fındık üretim merkezidir. Ordu doğası, sosyal ve kültürel yaşamı ile nispeten korunabilmiş bir Doğu Karadeniz şehridir. Ordu yolu güzergâhının en önemli tatil kasabası Fatsa’dır. Eski adı Bolaman olan Fatsa,10 Km doğusundaki Bolaman Kalesi ile anılır. Diğer bir önemli yer ise Çamburnu, müze haline getirilmiştir. Doğu Karadeniz’in en hoş tatil yerlerinden birisi Ünye ile birlikte Ordu’nun yayları, türkülere söz olan dereleri görülmeye değerdir.

Ulaşımın daha çok Trabzon Havalimanı kullanılarak yapıldığı Giresun, Doğu Karadeniz’in yaylaları ile meşhur kentlerinden bir tanesidir. Batıdan gelirken Piraziz ve Bulancak’ı geçip giriliyor kente. Güzel bir sahil kentidir. Önce kent gezisi sonra yaylaları gezmenizi tavsiye ederiz. Giresun, Doğu Karadeniz Bölgesinde yeşilin her tonunu barındıran, ormanlarla kaplı yaylaları, doğal plajları, kaleleri ve kuşlara ev sahipliği yapan adası, 105 km.lik kıyıya sahip doğal zenginlikleri ile içi ve dış turizm açısından önemli imkân ve avantajları bulunan bir kenttir.2.5 (23)

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. Doğusunda Bayburt, Batısında Giresun, Kuzeyinde Trabzon, Güneyinde Erzincan İlleri bulunmaktadır. Toplam alanı 6575 Km2 civarındadır. Gümüşhane İli merkez ilçe, Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul olmak üzere altı ilçeden oluşmaktadır. Bölgenin doğal tarım ürünü olarak buğday, arpa, kuru fasulye, hayvancılık, meyvecilik ve sebzecilik dar anlamda yapılmakta olup, son yıllarda kendisinden sıkça söz edilen kuşburnu üretimini artırma çabaları devam etmektedir. Kentte turizm kayda değer bir etkinliğe sahip olmamakla beraber yakın gelecekte ekonomik açıdan önemli bir role sahip olmaya aday görünmektedir. Turizm merkezi olarak geniş yaylaları, zengin tarihi ve kültürel mirası, Karaca ve Akçakale mağaraları, Tomara şelalesi, Zigana kayak tesisleri gibi tabiat varlıkları ile turizm açısından cazip bir potansiyele sahiptir.

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon, Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir. Trabzon’un İlçeleri Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra’dır
Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüz ölçümü açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun’a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize’ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri, kuzeyi Karadeniz ile çevrili antik çağ’dan beri varlığı bilinen il ve il merkezinin adıdır.
Dar bir sahil şeridinin ardında denize dikey uzanan dağlık bir araziye sahip olan ilin merkezi Boztepe (antik Minthrion tepesi) üzerine kurulmuştur. İl topraklarının % 22,4 yayla, % 77,6 si ise tepelerden oluşmaktadır.

Rize’nin bugünkü adını nereden aldığı konusunda farklı söylentiler var. Biz bu konulara girmeden bu tipik Doğu Karadeniz şehrine yolu düşenler, 16.Yüzyıla tarihlenen İslam Paşa Camii ile Ceneviz Kalesi’nin kalıntılarını mutlaka görmeleri için tavsiyede bulunmak istiyoruz.

Karadeniz’in en iyi çayı bu bölgede yetişmektedir. Rize’nin güneyindeki dağlarda kurulu, Anzer balı sayesinde tanınan Anzer Köyü aynı zamanda botanik özelliği ve yürüyüşlere elverişliliği açısından hoş bir mekândır.

Artvin, Orta Çağ’daki Gürcü hâkimiyeti sebebiyle Gürcü kültürüne ilgi duyanlar için oldukça uygun bir yerdir. Harikulade manzaralı yolları Gürcü hâkimiyetindeki dönemden kalan kilise ve ev kalıntılarına uzanmaktadır. Bunlardan en iyi korunanları Kaçkarlar’ daki Barhal ve İşhan’dır. Meşhur kalesi ile bölgenin en uzun kanyonunun üstünde yer alan eski Gürcü başkenti Ardanuş ise Artvin’in doğusunda yer alır. Artvin, Haziranda en renkli günleri yaşar. Turist gruplar ile yerel giysili yerliler Kafkasör festivalinde bir araya gelir. Boğa güreşleri kutlamaların en ilgi çekici etkinliğidir.

Karadeniz Sahil yolunun yapılması ile ilimize Doğu Karadeniz’ de ulaşımda rahatlık sağlanmıştır. Özellikle Giresun kenti Dereli yolu ile İç Anadolu’ ya Tirebolu yolu ile Doğu Anadolu ‘ya bağlantılıdır. Şu aralar Bayburt tünellerinin de yapılması ile Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane sahile daha rahat ulaşabilecektir.

Yeşili, denizi, havası, doğası, yemek kültürü, insanının samimi davranışları ve dahası için işte Doğu Karadeniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ