İklim

  • 28 Ekim 2014
  • 2.837 kez görüntülendi.
İklim

İklim

Bölgede yağış, sıcaklık, kar örtüsünün yerde kalma süresi gibi iklim elemanlarının çoğunu Bölgenin fiziki coğrafya şartları yani yükselti, bakı, dağların uzanışı ve denizden olan uzaklığı tayin etmektedir. Buna bağlı olarak da Bölge’de iklim elemanlarının dağılışında önemli değişmeler meydana gelmektedir. 2.5 (48)Kabaca doğu batı doğrultusunda uzanan dağların kuzeye bakan yamaçları diğer kesimlere göre çok fazla miktarda yağış alır. Yükseklerde ve vadilerin iç kısımlarında kıyıya göre yağış azalmakta ve bölgenin ardı kesimle- rinde yağış miktarı kıyıya göre önemli ölçüde düşmektedir. Özellikle yaz döneminde ılık olan Karadeniz üze- rinde oluşan yüksek basınç sahasından, Anadolu’nun ısınması ile oluşan alçak basınç sahasına doğru sürekli olarak genel bir hava akımı görülür. Bu şartlara bağlı olarak Karadeniz’den kaynaklanan nemli hava kütlesi Anadolu’ya sokulurken Karadeniz kıyı dağları boyunca yükselmeye uğrayarak soğur. Bunun sonucu olarak Bölge kıyı dağlarının kuzeye bakan yamaçları sisle (yöresel adıyla duman) tamamen kaplanmakta, bazen günlerce çekilmemektedir ve beraberinde de çisenti şeklinde yağış getirmektedir.

Kıyı kesimlerinde yıllık ortalama %70’in üzerinde olan bağıl nem, iç kesimlerde azalarak % 60-70 dolayına iner. Yaz döneminde ise bağıl nem kışa göre çok daha yüksek olmaktadır. İç kısımlarda yükseklere doğru nispi nem bir hayli azalır.

Trabzon, Giresun, Rize ve Gümüş- hane illerinde hâkim rüzgarlar genellikle güney – güney batı yönünden, Ordu ilinde güney – güney doğu ve Artvin ilinde de batı-kuzey batı yönünden esmektedir.

Yağış

Ülkemizin en yağışlı kesimini oluşturan, Doğu Karadeniz dağlarının kuzeye bakan yamaçlarını kapsayan sahil yöresi Bölge sınırları içindedir. Bölgede yağışlar topoğrafik yapıya göre kısa mesafelerde değişmekle birlikte genelde doğudan batıya doğru gidildikçe ve deniz seviyesinden yükseldikçe azalmaktadır. En fazla ve şiddetli yağışlar kıyı kesimine düşmektedir. Bölge’de topoğrafik yapının kısa mesafelerde değişiklik göstermesi mikro klima alanların oluşmasında etkili olmuştur. YağışBölge’nin sahil kesiminin doğu sınırını oluş- turan Artvin’in Hopa ilçesinde uzun yıllar ortalaması yıllık toplam yağışı 2.227 mm olup sahil boyunca Rize il merkezinde 2.292,9 mm ve Trabzon’un Of ilçesinde de 1.266 mm’ye düşmektedir. Trabzon il merkezinde uzun yıllar ortalaması yıllık toplam yağış 897,3 mm iken Giresun ili merkezinde 1.264 mm ve Ordu il merkezinde de 1.018,5 mm’dir. İç kesimde bulunan Gümüşhane ili merkezinde ise yağış değeri 451,1 mm’ye, Artvin il merkezinde 726,2 mm’ye ve iç kesimde bulunan Artvin’in Ardanuç ilçesinde de 455 mm’ye düşmektedir. Yağışlar sahil kesiminde her mevsim devam ederken, iç kesimlerde ise yaz mevsiminde azalmaktadır. Bölge’nin sahil illerinde ortalama kar yağışlı günler sayısı 11 iken iç kesimde bulunan Gümüşhane’de 47,6 gün ve Artvin’de 25,9 gündür. Kar örtülü günler sayısı ise sahil kesimi illerinde ortalama 9 gün, Gümüşhane’de 66,7 ve Artvin’de 40,7 gündür.

Sis

Bölge sahil şeridinde bağıl nem oranlarının yaz mevsiminde Karadeniz üzerinden gelen nemli rüzgârların etkisiyle yüksektir. Kıyıya paralel uzanan dağların nemli rüzgârların etkisinin iç kesimlere geçmesini önlemesiyle iç kısımlara doğru sisin arttığı görülmektedir. 2.5 (47)Bu mevsimde Karadeniz yüzeyinde olan buharlaşmanın, havanın sakin olduğu zamanlarda kıyıya yakın kesimleri etki altına alması ve zamanla güneydeki yüksek alanlarda oluşan alçak basınç merkezine doğru yönelen meltem rüzgârları sayesinde nemin doğrudan buralara taşınması nedeniyle yayla alanlarında çoğu zaman öğleye kadar devam eden açık-berrak bir hava hali ardından vadiler boyunca yükselen su buharı (yöresel adıyla duman) sahayı tamamen kaplamakta ve bazen günlerce çekilmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ