Kent Künye

  • 29 Ekim 2014
  • 1.919 kez görüntülendi.
Kent Künye

İl Trafik numarası:28

Yüzölçümü: 6.934 km karedir.

İlçeler:  Aluçra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu ve Yağlıderedir.Giresun Kent Künye

Doğu Karadeniz Bölgesi ülkenin en çok yağış alan bölgesidir. İklim özellikleri ve doğal bitki örtüsü bakımından Giresun’ un kuzey ve güney kısımları birbirinden farklılık gösterir. Ilıman iklimin hakim olduğu ilde genellikle orta sıcaklıkta kışlar ise ılık geçer.

Giresun nüfus yoğunluğu yüksek ancak Türkiye ortalamasının çok altında olan biri ilimizdir. Öte yandan yüksek nüfus yoğunluğu büyük bölgesel farklılıklar gösterir. Örneğin kıyı şeridinde bu yoğunluk çok yüksektir. İç kesimlerde ise daha tenhadır. Nüfusun büyük çoğunluğu kıyı şeridinde ki kasabalarda ve köylerde yoğunlaşmıştır. Giresun özellikle İstanbul ve yurtdışına göç veren bir ilimizdir. Kent nüfusu toplam nüfusun % 60, köy nüfusu ise % 40 ‘ı kadardır.

Genel kısmında da belirtildiği gibi, fındık üretimi Türkiye genelinde önemli bir yere sahiptir. Yine diğer illerde olduğu gibi kuzey kesimlerde büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Kentin 116 km. sahil şeridi vardır. Balıkçılık önemli bir gelir kaynağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ