Turizm Çeşitliliği

  • 28 Ekim 2014
  • 3.952 kez görüntülendi.
Turizm Çeşitliliği

Kış Turizmi

Doğu Karadeniz, yazın olduğu gibi kışın da cezbediyor Türkiye’nin birçok saklı cennetini bünyesinde barındıran, yazın yeşilin bin bir tonuyla kaplanan ormanları, sonbaharda renk cümbüşüne dönüşerekKış Turizmi

Adeta tabloyu andıran bitki örtüsüyle misafirlerini büyüleyen Doğu Karadeniz, kışın da kar yağışı ile birlikte ayrı bir güzelliğe bürünerek turistlerin ilgisini çekiyor.

Özellikle bölgenin küresel ısınmadan en az etkilenen yerlerden biri olması büyük fırsatlar sunmaktadır. Bölge’de Çakırgöl (Gümüşhane), Süleymaniye (Gümüşhane),Zigana (Gümüşhane), Ayder (Rize), Bektaş (Giresun),Pazarcık (Trabzon),Çambası ve Perşembe Yaylaları (Ordu) ve Atabarı(Artvin) kayak merkezlerinin gün geçtikçe kendini yenilemektedir.

Yaz aylarında şehrin gürültüsünden uzaklaşıp tertemiz havası bulunan doğayla baş başa kalmak isteyen yöre insanını ve misafirlerin uğrak yerlerinden olan Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt illerinin bulunduğu Doğu Karadeniz, adeta Türkiye’nin saklı cennetlerinden biridir.

Kışın karla kaplanan yaylalarıyla yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Doğu Karadeniz, kış aylarında kayak, doğa yürüyüşü ve trekking meraklılarını cezp ediyor.

Trabzon’daki tesislerin hızla kendini yenilemesi yatak sayısındaki artış doğru orantılı olarak geceleme sayısını da artırmaktadır. Bu durum Kış turizminin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Yaz aylarında ilimizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler kış aylarında da yöreye gelmeye başladı. Birbirinden farklı adeta renk cümbüşünü andıran yaylalar, kış aylarında da ayrı bir güzelliğe sahip. Bu da bölgemize gelen turistleri cezp ediyor.

Kış sporlarını seven, bu mevsimde dağ ve yaylaları gezmek isteyen misafirler için Trabzon’un çok önemli bir alternatiftir. Trabzon ile Gümüşhane arasında bulunan Zigana Dağı’ndaki kayak merkezi kayak severler için çok güzel bir mekân. Ayrıca dinlenmek amacıyla ilimize gelecek olanlar Hıdırnebi, Kayabaşı ve Zitaş yayla kentleri ile Uzungöl, Sultanmurat ve Limonsuyu yaylalarındaki tesislerde rahatlıkla konaklayabilmektedir.

 Yayla Turizmi

Eko-turizm etkinlikleri arasında en fazla talep yayla turizmine olmaktadır. Yaylalar, doğal güzellikleri, etnolojik ve diğer çekicilik yaratan özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu turizm türü açısından genellikle Doğu Karadeniz Bölgesi yaylaları çok uygun yörelerdir. Ülkemiz, sahip olduğu uygun iklimsel özellikler, üstün peyzaj değerleri, kırsal ögelerin ağırlık kazandığı geleneksel yaşam biçimi ve dağcılık/tırmanışlar, atlı doğa gezisi, dağ yürüyüşü, yamaç paraşütü, flora/fauna incelemesi, jeep safari vb. doğa sporlarına uygun alanlar ile yayla turizmine son derece elverişlidir.2.5 (46)

Turizm Bakanlığı’nca oluşturulan yayla turizminin geliştirilmesi planlamasında, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 20 yöre turizm merkezi edilmiş ve yayla koridoru oluşturulması hedeflenmiş olup, Ülkemizde yayla odaklı turizm gelişimi yerine, yaylaların; diğer turizm çeşitlerini destekleyici unsur olarak değerlendirildiği, kalış süresinin uzatılması hedefiyle, Yayla Turizmi Gelişme/Eylem Bölgelerinin belirlendiği, planlama stratejisi, kamu ve yerel halk tarafından benimsenmiştir. Yayla Turizmini geliştirmek, yöre halkına ön ayak olabilmek adına yerel yönetimler, Hıdırnebi Yaylası ve Kayabaşı Yaylası’nda olmak üzere 2 adet Yayla Kent inşa etmiştir. Ve  özel sektöre kiralanarak turizmin hizmetine sunulmuştur. Bir diğer yayla kentin  ise Haçka Yaylası Savandoz Mevkiinde yapımı devam etmekte olup, çevre düzenlemesi aşamasına gelmiştir. Son yıllarda İlimizde özel sektör tarafından yaptırılarak turizme açılan birçok turistik yayla tesisi mevcuttur.Doğu Karadeniz’in yüksek yaylaları Haziran ayı ile yavaş yavaş hareketlenmektedir. Bulutların üzerine çıkıp göz alabildiğine yeşili, rengârenk çiçekleri ve yüksek zirveleri seyretmenin tam zamanı ve yeri. Eğer şanslıysanız yüksek yaylalarda yılın belli festival zamanlarında gerçekleşen erkek dağ horozunun kur dansına tanıklık edebilirsiniz.

Sağlık ve Kongre Turizmi

Bölge’de sağlık altyapısı hızla gelişmektedir. Bunun yanı sıra Rize ilinde termal kaynaklar mevcuttur. Bölge’nin yeşil dokusu ve yaylaları iyileştirme merkezleri kurulması ve kongre turizminde kullanılması için son derece elverişlidir.Eko Turizm

Trabzon İlinde kaplıca kaynağı bulunmamaktadır. Buna karşın çok yerde maden suları ve şifalı sular mevcuttur.  Bazı hastalıklara iyi geldiği bilinen bu maden sularının bir kısmı şişelenerek piyasaya sürülmektedir. Kisarna maden suyu, il merkezinin yaklaşık 8 km güneyindeki Bengisu (Kisarna) köyündedir. Hadipazarı Maden Suyu, Çaykara İlçesi Şahinkaya Köyündedir. Acısu diye bilinen şifalı sular; Araklı İlçesi Bereketli Köyünde, Akçaabat İlçesi Acısu (Koryana) Köyünde, yine Akçaabat İlçesi Uçarsu (Kokana) Köyünde, Maçka İlçesi Akarsu Köyünde, Şalpazarı İlçesi Doğansu Köyünde, Tonya İlçesi, Biçinlik Köyünde, Vakfıkebir İlçesi Rıdvanlı Köyünde, Yomra İlçesi İkisu Köyünde bulunmaktadır.

Doğa Turizmi

Bölge’de yer alan kırsal yerleşmeler, kırsal ya da doğa turizminin tüm alt türlerine olanak sağlayacak özellikler taşımaktadır. Bölge’nin iç kesimleri, özellikle kırsal yerleşme yerleri ve yaylalar, bu özellikleri en iyi taşıyan alanlardır. Örneğin, bu alanlarda geleneksel yayla yaşamını ön plana çıkaran hareketlilik gelişebilecektir. Bunun yanında, kıyıda, çay ve fındık plantasyonlarının bulunduğu kırsal yerleşmeler çiftlik turizmi (agro turizm) için uygun ortamlar sağlarken balıkçı barınaklarının bulunduğu kesimler ise denizciliğe özel ilgi duyanlar için cazibe alanlardır.Doğa Turizm

Eko-Turizm

Eko-turizm, gidilen çevreyi o çevrenin çevre değerinin bilinciyle gezmek, görmek ve mümkünse koruma faaliyetlerine katılıp çevredeki yaşam türlerini ve sistemlerini sürdürülebilir kılmak ve böylece o çevredeki halkın ekonomik ve sosyal refahına katkı da sağlamak amaçlı bir turizm türüdür. Bu tür turizme katılanlar daha fazla çevre bilincine sahiptir. Çevreyi değiştirme girişimi yoktur. Ekolojiye uygun doğal konaklama birimleri esastır. Çevre renginde veya çevreye uygun tesislerle çevresel sürdürülebilirlik ve koruma sağlanmış olur. Bunun yanı sıra bu turizm türü fiziki ve kültürel çevreye olumsuz etki yapmayan turizm etkinliklerinin gerekliliği üzerinde durur. Bu tür turizm, kaynağın mevcut durumunun korunması konusunda daha esnektir ve buna bağlı olarak daha yaygın hizmet ve donanım vardır. Bölge’nin duyarlı doğal ve kültürel kaynaklarını koruyarak, bunların ziyaretçilerin tanımasına olanak sağlaması amaçlanmaktadır.

Eko-turizm, doğal değerler kadar toplumsal motifleri de olan, doğal değerleri görmek ve onlarla içi içe yaşamak isteyenlerin, bunları bozmadan yöre sakinleri ile birlikte günlük yaşama katıldıkları bir hareketliliktir.

Eko-turizm kapsamında, doğa tanıma, botanik, foto-safari, yürüyüş, kampçılık, dağcılık, sal yarışı etkinlikleri gerçekleştirilebilir. Bölge eko turizm açısından çok önemli bir potansiyele sahiptir ve bütün eko turizm türlerini bölgede yapma olanağı vardır. Bu turizmde kullanılan araçlar (bisiklet, balon, at), gidilen yerin doğası (dağ, yayla, mağara), yapılan etkinliğin özelliği (akarsu, av, bilim, dağ yürüyüşü) gibi çeşitlilik gösterir. Bölge’de Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde milli park, yaban hayatı geliştirme sahası, tabiatı koruma alanı, orman ve tabiat anıtı statüsüne sahip alanlar bulunmaktadır. Artvin ilinde yer alan Hatila Vadisi Milli Parkı, Sahara-Karagöl Milli Parkı, Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Camili-Efeler Tabiatı Koruma Alanı, Kaçkar Dağları Milli Parkı (Artvin-Rize), Rize ilinde Fırtına ve Hala Dereleri, Trabzon ilinde Altındere, Sümela Manastırı, Zigana Kayak Merkezi, Ordu ilinde Kurşunçalı Ormanı, Gümüşhane ilinde örümcek ormanı tabiatı koruma alanı, Giresun ilinde Giresun Adası, Kümbet Yaylası eko-turizm için Bölge’deki çok uygun alanlardan bazılarıdır. 

Av Turizmi

Çevre ve Orman Bakanlığı ülkemizin av hayvanı potansiyelini dikkate alarak yeterli hayvan varlığının olduğu alanlarda av turizmine izin vermektedir. Artvin, Giresun (Lapa-Çaldağ, Şebinkarahisar) ve Ordu

Botanik Turizmi

Bölge biyolojik çeşitlilik bakımından dünyanın en dikkat çeken bölgelerinden birisidir. Bölge’de yaklaşık 9.000’i çiçekli olmak üzere 10.000 den fazla bitki türünün yetiştiği belirlenmiştir. Bunların 3.000 kadarı dünyanın başka ülkesinde yetişmeyen, Bölge’ye özgü endemik (Belli bir bölgeye has olup dünyanın başka bir yerinde yetişmeyen bitki türleri) türlerdir. Bütün Avrupa kıtasında 12.000’e yakın çiçekli bitki türü ve Avrupa ülkelerinin hepsinde toplam 2.500 kadar endemik bitki türü yetiştiği düşünülürse bölge bitki zenginliği açıkça anlaşılır. Bölge’de Orman Bakanlığı tarafından milli park, doğayı koruma alanı, doğa parkı ve doğa anıtı gibi koruma amaçlı alanlar tesis edilerek özellikle endemik bitki türlerimizin korunmasına çalışılmaktadır.

Foto SafariJeep Safari

Bölge, bünyesinde doğa ve aynı zamanda fotoğraf tutkunlarını bir mıknatıs gibi çekecek potansiyele sahip özellikleri fazlasıyla barındırmaktadır.

Kamp Karavan Turizmi

Kamp ve karavan turizmi belirli nitelikteki uygun alanları gerektirdiğinden, doğaya dokunmadan en uygun yerlerin tespit edilmesi çalışmaları ile bölgede canlandırılabilecek bir doğa turizmi seçeneği olarak durmaktadır.

Trabzon sahil şeridinde yer alan Beşikdüzü, Akçaabat, Araklı, Çamburnu, Sera Gölü, gibi yerleşimlerde ve Uzungöl, Hıdırnebi Yaylası, Kayabaşı Yaylası, Hamsiköy,Madur Dağı ve Koyun Yatağı gibi yüksek plato yerleşimlerinde karavan turizmi yapılabilecek imkânlar mevcuttur. Yol standartlarının yükseltilmesi karavan turizminin gelişmesinde önemli bir ivme olacaktır

Yaban Hayat (Fauna) Gözlemciliği

Yaban hayatı gözlemciliği tüm dünyada ve turizm endüstrisinde popüler olmaya başlamıştır. Bölge faunası oldukça zengindir ve etkin tanıtımlarla gelişme potansiyeli yüksektir. Yerinde ve etkin projeler ile bu zengin fauna en önemli cazibe merkezi haline getirilecektir.

Mağara Turizmi

Bölge keşfedilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen mağaralar açısından oldukça zengindir. Mağaracılık, bilimsel ve sportif amaçlarla yürütülen bir uğraştır ve sportif mağaracılık dünyanın en tehlikeli doğa sporlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bireysel olarak yapılabildiği gibi, grup olarak da yapılan bu turizm türü son yıllarda oldukça ilgi çekmektedir.

 Trekking (Doğa Yürüyüşü)

Günümüz turizminde, trekking kavramı bir doğa sporu veya hobi faaliyeti olarak hızla gelişmektedir. Bölgenin dağlık kesimlerinde, dağcılık tekniği gerektirmeden, zor ve sarp yerlere girmeden, küçük patikaların takip edilebileceği, belirli zorluklar ve özellikler gösteren doğa koşullarında, yaş gruplarına uygun ve zamanla sınırlı olarak düzenlenen uzun yürüyüşlerin yapılabileceği alanlar oldukça fazladır.

Bölgede buna bağlı olarak, öncelikli yörelerden başlanarak yürüyüş rotaları ve mola noktaları belirlenerek, diğer turizm türleri (yayla turizmi, foto safari, kuş gözlemciliği vb.) ile de ilişkilendirilerek bu rotalar üzerinde ihtiyaç duyulan kamp alanları, tuvalet, çöp toplama yerleri gibi bazı alt yapı ihtiyaçları karşılanması hedeflenmektedir.

Bisiklet Turizmi

Bisiklet, doğanın daha derinlerine yol olmayan yerlerine gidebilmesi, her yerden rahatlıkla geçebilmesi, gerekirse ele alınıp taşınabilecek kadar hafif olması, kısa sürede çok yer gezme imkânı sunması ve aynı zamanda sürat yapıp kötü arazi koşulları ile de mücadele edebilme imkânı vermesi açısından macera tutkunları için ilgi çekici bir spor olmuştur. Bisiklet turizmi yeni yaygınlaşmaya başlayan bir turizm türüdür. Bütün dünyada hızla yayılan doğa turizmi anlayışına paralel olarak ülkemizde de bisiklet turları son yıllarda seyahat acenteleri tarafından doğal güzelliklere sahip kırsal alanlarda düzenlenmektedir.

Dağcılık2.5 (43)

Bölge coğrafyası oldukça zengin doğası ile doğa sporlarının hemen hemen tümüne açıktır. Bunlardan en önemlisi olan dağcılık hem sportif hem de kültürel etkinliği barındıran, insanın doğa ile ilişki kurarak fiziksel ve ruhsal açıdan dinlenmesini sağlayan en etkili sporlardan biri olması eko-turizmin tetikleyici bir unsurudur.

Balon Turizmi

Bu tür turizm ülkemizde çok yenidir. Balonla bölge havadan daha ilginç ve heyecan verici seyredilebilmektedir. Ülkemizde bugün balonlar Pamukkale ve Kapadokya bölgelerinde turistik amaçlarla, havadan gezi için kullanılmaktadır. Bölgede  Ayder turizm merkezi gibi alanlarda İsviçre Alplerinde ve Yeni Zelanda’da yapılan balon turlarının benzerleri yapılabilir.

Akarsu Turizmi

Kanoculuk ve rafting olmak üzere başlıca iki akarsu sporu vardır. Rafting, macera turizmi etkinlikleri arasında ilk sırayı alabilir. Başlangıçta kütük ve yolcu taşıyan botların turistik amaçlarla da kullanılması

raftingin kitlelere yayılmasını hızlandırmıştır. Çoruh Nehri, Harşit Vadisi, Fırtına Vadisi ve Melet Çayı bu sporlar açısından öne çıkmaktadırlar.

Sualtı Dalış

Bölgenin kıyı kesimi, barajları ve gölleri bu spor için oldukça elverişlidir ve gelişme potansiyeli oldukça yüksektir. İlgili dalış kulüpleri ile birlikte uygulanacak projeler ile bu potansiyel açığa çıkarılmalı ve üzerinden etkin olarak yararlanılamayan denizin altından yararlanmanın önü açılmalıdır.

Parapente – Yamaç Paraşütü

Bölge’de yamaç paraşütü iyi tanınan ve çok fazla insanın yaptığı bir spor değildir. Fakat bölgenin sahip olduğu doğa koşulları dikkate alınırsa, amatör olarak, eğitimlerle bölgede hayat bulmaya başlayan ve gelişme eğilimi fazla olan yamaç paraşütü bu anlamda turist çekme potansiyeli taşımaktadır. Ordu-Boztepe’de 10 yılı aşkın süredir düzenli olarak yamaç paraşütü yapılmaktadır.

Tarım ve Çiftlik Turizmi

Kırsal alanlarda konaklama ve etkinlikler köy yerine çiftliklerde yapılıyorsa bu turizm türü çiftlik turizmi olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir kırsal yerleşmede ekonomik etkinlik tarım ise ve turistik uygulamalarda ağırlıklı olarak tarıma dayalı programlar yer alıyorsa, bu turizm türünün adı da tarım turizmidir. Tarım turizmi, bir etkinlik olarak sürerken, aynı zamanda doğal çevrenin, geleneksel kırsal coğrafi görünümünün korunmasına yardım etmekte, çevre ve turizm arasındaki bağı sağlamaktadır. Bölgede kıyıda ve kıyıya yakın kesimlerde yoğunlaşan çay ve fındık plantasyonları da özellikle projeler geliştirilmesi ve turizmle entegre edilmesi gereken önemli bir etkinliktir. Bölgede kıyıda ve kıyıya yakın kesimlerde yoğunlaşan çay ve fındık plantasyonlarında geliştirilmesi gereken ve turizmle entegre edilmesi gereken önemli bir etkinliktir. Ordu’dan Trabzon’a kadar uzanan kesimde fındık bahçeleri ile donatılmış köyler, Trabzon-Artvin kıyı kesiminde ise çay bahçeleri içindeki alt-kırsal birimler ve mahallelerde çiftlik turizmi olarak nitelendirilebilecek hareketliliğin geliştirilmesi öngörülmüştür. Bununla birlikte Ordu ili Ünye ve Perşembe ilçelerine yakın kırsal yerleşmeler ile Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in kırsal alanlarında belirli kent merkezine yakın kırsal birimlerde çiftlik turizmi potansiyeli yüksektir. Çay plantasyonlarının baskın olduğu bölgenin doğu kesiminde ise, ilk aşamada Trabzon ilinde, Akçaabat, Beşikdüzü ve kent merkezine bağlı kırsal yerleşmeler; Rize ilinde, merkez ilçe, Ardeşen ve Fındıklı ilçe merkezlerine bağlı kırsal yerleşmeler, Artvin ilinde; Arhavi ve Kemalpaşa kırsal kesiminde çiftlik turizmi özendirilmelidir. Gümüşhane ilinde, Sarıçiçek köyü başta olmak üzere, Gümüşhane merkez ilçe ve Zigana Kayak Merkezi’ne yakın köyler ile Tomara Şelalesi ve Örümcek Ormanı’na yakın kırsal yerleşmelerde çiftlik turizmi gelişme potansiyeline sahiptir.

Atlı Doğa Yürüyüşü

Ata binmek bir başka canlı ile yapılabilen ender sporlardan biridir. Turizmin çeşitliliği içinde yer alan atlı doğa yürüyüşleri tarihi ve doğal güzelliklerin bulunduğu yörelerimizde düzenlenen günübirlik veya birkaç günlük gezi programları ile yapılmaktadır. Bölgenin bütün iç kesimleri gezilere katılım,at üstünde safari, orienteering veya daha uzun süreli bir at gezisi (endurance) açısından oldukça uygundur.

Macera Turizmi2.5 (47)

Macera turizmi, katılanların adrenalinlerinin yükselmesini sağlayan eko-turizm etkinliklerinin önemli bir çeşididir. Macera turizmi genelde dışarıda yapılan ve genelde sıra dışı, egzotik, uzak ve vahşi içermelere sahip, zorlayıcı ve farklı ulaşım ve taşıma araçları olan ve yüksek fiziki aktiviteleri gerektiren eğlenceli bir turizm türüdür. Macera turizmiyle bölgede heliski/kayak sporu,yamaç paraşütü, gliding, paragliding, paintball, balık avlama, safari, foto-safari, sörf ve su sporları, kaya tırmanışı, dalış, micro lighting, zorbing, kart yarışları, dağ rallisi ve bungee jumping gibi macera sporlarına yönelik planlama çalışmalarının yapılması hedeflenmektedir.

Heliski Turizmi

Yüksek getiri sağlama potansiyeline sahip bu turizm türü bölgede hızlı gelişim göstermektedir. 2006 yılında Ayder’de sadece bir otelde 30 teknik yardım görevlisi ve 186 heliski kullanıcısının gelişi ile başlayan faaliyetler 2007 yılında 40 teknik görevli 244 heliski kullanıcısı ile devam etmiştir. Teknik görevliler kış boyu devamlı kalırken heliski yapan turistler ortalama birer hafta kalmışlardır. 2008 bası kış aylarında teknik görevli sayısı 70 heliski kullanan sayısı 301’e yükselince Ayder de ikinci bir otel devreye girmiştir. 2009 bası kış aylarında ise bu iki otelin yanı sıra İkizdere kaplıcasında yeni açılan otelde gereken ek rezervasyonlar yapılmıştır. Özellikle bölge, heliski için ideal şartlara sahip olduğundan bu turizm türünün gelişmesi desteklenmelidir. Bu faaliyetin tüm bölgeye yaygınlaşma potansiyeli vardır.

Sosyal ve Etnografya Turizmi

Kentsel ve kırsal kesimlerde yerel kültürü tanımak, yaşam biçimini algılamak, kültürler arası etkileşimi, hoşgörüyü ve yakınlaşmayı artırmak bu tür turizmin temel amacıdır. Bu tür turizmle Doğu Karadeniz turizminin tanıtımı daha geniş kitlere yapılabilir. Geleneksel kültürün ve yaşam biçiminin korunduğu ve sürdürüldüğü kesimlerde bu tür turizm uygulanabilir. Uygulanacak alanlarda geleneksel kentsel ya da kırsal dokunun ve mimari tarzın korunmuş olması gerekmektedir. Özellikle geleneksel yayla kültürü, festivaller ve bölge müziği ve folkloru kullanılabilecek önemli materyallerdir. Geleneksel el sanatlarının yapılıp, teşhir edilerek satıldığı noktalar bu turizm gelişmesi için önemlidir. Yerel el sanatlarının desteklenmesi için eğitim seminerlerinin açılması ve sektöre yönelik özel çıraklık eğitimi önemlidir. Ancak bundan da önemli olanı kamunun yerel el sanatlarının satılabileceği doğru noktalarda, doğru mekânların oluşumunu sağlamasıdır. Temel geceleme ve mola noktaları doğru mekânlardır. Bölgenin önemli çekim merkezlerinde ve karayolu üzerinde yakın çevresinde, yerel el sanatlarının hem imalatını hem de pazarlamasını yapan yerel pazarların ve alışveriş sarayları kurulması halinde bu işletmeler başarılı olarak çalışabilir. Bunların başarılı örnekleri diğer ülkelerde bulunmaktadır.

Deniz Turizmi

Yaklaşık 115 km’lik kıyı şeridine sahip olan Trabzon, ardından Ordu, Giresun, Rize ve Artvin illeri güneşli günlerin azlığı ve bol  yağışlı iklim nedeniyle, deniz turizminden umulan gelişmeyi sağlayamamıştır. Son yıllarda yapımı devam eden Sarp-Samsun karayolu nedeniyle, Karadeniz kıyı bandının önemli bir kısmına dolgu yapılmaktadır. Bu dolgu çalışmaları, kıyılardaki doğal alanları olumsuz etkilemektedir. Böylece, kısmen de olsa olabilecek deniz turizmi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu olumsuzluklara rağmen, Ordu belli başlı bazı bölümlerinde, Rize ve Trabzon önemli bazı ilçelerinde yer yer denize girilecek alanlar bulunmaktadır.

Doğu Karadeniz Bölgesinin merkezi konumunda olan Trabzon’da, deniz turizmi için önemli bir adım atılmıştır. İl merkezinin yaklaşık 6 km doğusunda bir yat limanı yapılmıştır. Trabzonspor Tesislerinin hemen yanında yapılan bu marina, yüksek kapasitede yat barındıracak büyüklüktedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ