Doğankent

  • 01 Kasım 2014
  • 4.535 kez görüntülendi.
Doğankent

Doğankent
Bugün Doğankent denilen ilçe merkezi daha önce Harşit adıyla anılmaktaydı.Sonradan Doğankent olarak değiştirilmiştir.Doğankent ilçesi bir Çepni boyudur. Çepniler Anadoluya yerleşmeye başladıkları sıralarda bu vadiden geçtiği bilinmektedir.
Önce medrese daha sonra Rüştiyenin açılması ile birlikte yetişmiş bilim adamları mevcuttur.Medrese hocalarından ve Medresede ders veren bilim adamlarından Ömer Nasuhi BİLMEN, Elmalılı Muhammet, İsmail Hakkı ERZURUMLU ilk akla gelenlerdir. Cumhuriyetin ilanından sonra nahiyede ilkokul açılmış, buradan mezun olanlar öğrenimlerini sürdürmek için Torul’a oradan da Gümüşhane, Erzincan veya Trabzon’a gitmişlerdir.Daha sonra ilçeye Ortaokul ve Lise açılması öğrenim görenlerin sayısında artışa neden olmuştur.

Coğrafi yapısı ve ulaşım durumu elverişli olmadığından Taşımalı eğitim programına uzun yıllar alınamamıştır. Ancak; Kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitimin yürürlüğe girmesiyle 1997-1998 öğretim yılından itibaren taşımalı eğitime yol durumu müsait olan köy ve mahallelerde başlanmıştır.Doğankent İlçe Görünüm 1

İlçede Basımevi, Kitapevi, Tiyatro gibi tesis bulunmamaktadır. Folklor faaliyetleri ile ilgili çalışmalar okullarda yapılmakta, yöresel halk oyunları sergilenmektedir.

Komşu ilçe ve illere olan ulaşım , Tirebolu- Torul Devlet Karayolu ile sağlanmaktadır.İl olarak; Doğankent- Giresun arası 80 Km olup, tamamı asfalttır. Doğankent- Gümüşhane arası 80 Km olup, tamamı asfalttır. Doğankent – Trabzon arası 115 Km olup, tamamı asfalttır. En yakın ilçe olan Güce ilçesine karayolu bağlantısı bulunmamaktadır. Çanakçı ilçesi olan bağlantı karayolu karayolları ağına alınmış olup bakımı yapılmaktadır.Doğankent İlçe Görünüm

 

Karadeniz bölgesinde olduğu gibi, İlçe çok yoğun bir göç vermiştir. Genellikle Marmara bölgesine olan göçler ilçenin nüfusunu çok etkilemiştir. Gurbette olan yerel halk yaz aylarında ve bayramlarda ilçeye ve köylerine gelmekte yaylalarda şenlikler düzenlemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ