Espiye

  • 26 Aralık 2014
  • Espiye için yorumlar kapalı
  • 4.216 kez görüntülendi.
Espiye

Espiye

Espiye 1957 yılında ilçe olmuştur.

Ünlü ipek yolunun Zefre limanı ilçenin kuzey batısında bulunmakta olup, Eski zamanların Sert rüzgârlara kapalı Doğu Karadeniz’in en ünlü doğal limanıdır. Doğu Karadeniz Bölgesi nin coğrafi yapısının özelliklerini taşımaktadır. Bu nedenle arazi yapısı engebelidir. Bu engebeler İlçe merkezinin hemen arkasından başlar ve gittikçe yükselir. Batısında Yağlıdere ve kollarının açmış olduğu vadiler ile dağlar arasındaki akarsu yatakları araziyi oldukça parçalamıştır. Ortalama 230 Km karedir. Yüzölçümüne sahip olan İlçe Doğusunda Tirebolu ve Güce , Batısında Keşap ve Yağlıdere , Güneyinde Alucra ve Şebinkarahisar ilçeleri ile Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır.


Espiye İlçe Görünüm

İlçe halkının eğitim ve kültürü çok yüksektir.Okuma yazma oranı yüzde 98’ lere ulaşmıştır

İlçenin en önemli Turistik eseri Cenevizliler tarafından yapılan ve Zefre limanını koruyan Andoz kalesidir. Kale Giresun/Trabzon sahilyolu üzerinde Espiye girişinde bulunmakta olup 180 basamakla çıkılmaktadır. Kalenin muhteşem bir Zefre Liman ve deniz manzarası bulunmaktadır. Ayrıca Espiye pidesi Turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Son yıllarda Kent Ormanı da ilçe sınırlar içinde yapılarak ilçe turizmine canlılık kazandırmıştır.Espiye Andoz Kalesi

Özellikle Pangaltı, Balıklı Su Şelalesi, Yedi Değirmenler Şelaleleri görenleri büyülüyor. Şelalelerin özellikle yaz aylarında güneşin sıcağından insanları koruduğunu anlatan doğaseverler, muhteşem görüntü için misafirleri bekliyor. Espiye ‘ de üç yerde bulunan şelalelere bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ