Görele

  • 26 Aralık 2014
  • 2.911 kez görüntülendi.
Görele

Görele

İl merkezine 63 km. uzaklıktadır. Rus-Osmanlı Harbinde Rusların mağlup olduğu Haç dağı’ndaki Kanlıdere muharebe yeri, Görele şehir merkezine 6 km. uzaklıkta olup, görülmesi gereken bir yerdir. Görele ayrıca Karadeniz’in vazgeçilmez çalgısı kemençe konusunda atılım yapmış bir ilçedir. Öyle ki bugün “kemençenin başkenti” olarak anılmaktadır.Görele İlçe Görünüm

Giresun yöresinin Türkmen/Çepni folklorik değerleri açık bir şekilde Görele ilçesinde de yaşatılmaktadır. Kemençe en önemli müzik aletidir. Görele ilçesinin bağlı köylerinde farklı şiveler göze çarpar.images

Bölgede herhangi bir plaj bulunmaması ile beraber, yöresel Halk ilk tercih olarak Tirebolu plajını kullanmaktadır. Daha çok iç turizm hâkimdir. Yayla turizminin dışında turizm amaçlı herhangi bir faaliyet yaygın değildir.

İlçede yaylacılık çok gelişmiştir. Eskiden bölge halkı hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekte iken son yıllarda, Temiz dağ havası alarak dinlenmek ve çeşitli yayla şenliklerine katılarak eğlenmek için yaylaya çıkmaktadır.

Önceden yaylaya yürüyerek gidilirken; ulaşımın sağlanması ile otomobiller ile bu yaylalara üç-dört saatte gidilip gelinmektedir. Yöre halkının çıktığı yaylalarda Haziran, Temmuz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenmektedir. Bunların içinde en meşhuru Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü yapılan Sis Dağı, eski adı Abdal Musa Dağı Şenlikleri‘ dir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ