Hemşin

  • 27 Aralık 2014
  • 2.344 kez görüntülendi.
Hemşin

Hemşin

1924 yılında Hemşin bucak statüsünde Pazar’a bağlandı. 1990 yılında ise yeniden ilçe konumuna yükseltildi.

Hemşin ilçesi Rize’nin eski yerleşim birimlerinden olup, Rize’nin yeni  ilçelerinden biridir. Denizden 18 km. içerde, ulaşım yönünden kendisine en yakın konumda olan Pazar ilçesine 18, Rize iline 56 km mesafededir.
İlçenin yüzölçümü  176 kilometrekaredir. Doğusunda Çamlıhemşin, kuzeyinde Pazar, batısında Çayeli ilçeleri, güneyinde de Çamlıhemşin sınırları içerisinde kalan Kito Yaylası ile Kaçkar dağları yer almaktadır. Rize Galeri 1

Hemşin ilçesi Ceğalver tepesinin eteğinde kurulmuştur.

İlçe, kuzeyinde Pazar ilçesi, doğusunda Çamlı-Hemşin ilçesi, batısında Çayeli ve Kaptan paşa, güneyinde Çamlıhemşin yaylaları ile Erzurum’un ispir ilçesi ile komşudur.

Doğu sınırını teşkil eden Minaslı tepesi 1800 m. Pamukçu tepesi 1660 m. Usküt tepesi 1490 m. yüksekliktedir. 2000 m. yükseklikteki Gedal-maç belinin batısından kıvrılarak devam eden Tokça tepesi 1435 metredir. Cağalver dağı 1000 m. yüksekliktedir. Bu dağ serisi Kantırlı mevkiinde dere İçinde, Armutdibi`nde seviye 500 metreye inmektedir. Bu tepeler arasında derin şekilde yarılmış, kaynağını eriyen karlar ve yağmurlardan alan birtakım yan dereler oluşmuştur.Rize Galeri 5

Bu dereler Kito yaylası tarafın-dan yatağını şiddetli sel suları ile oyarak ve bol miktarda top¬rak taşınmasına sebep olarak Miçen deresini oluşturmuşlar¬dır.

Alpin bitkiler ve kayalık sahalar dışında erozyon oldukça kuvvetlidir. Akarsu işlemesi ile meydana gelen şekillerden en önemlisi birikinti konileridir. Bir diğeri de sekilerdir.(taraçalar) Bu taraçalar yol yapımı sebebi ile zaman zaman ortadan kalkmıştır. Tabanlı vadi olmasına rağmen, yer yer vadi tabanı çok dardır. Örneğin; Çamlıtepe ile Çipendüzü arasındaki kısım kanyon vadi tipine örnektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ