İkizce

  • 27 Aralık 2014
  • 3.283 kez görüntülendi.
İkizce

İkizce

Bugün İkizce olarak bilinen yerleşim yerinin son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ortaya çıkışı, Trabzon İmparatorluğu dönemine (1204-1461) rastlar.

İkizce’nin ismi 1957 yılına kadar Laleli olarak kullanılmıştır. Daha sonra bölge halkının girişimleri ile bu isim İkizce olarak değiştirilmiştir. Yöre isminin İkizce yapılmasının sebebi de ilçenin ortasından geçen derenin ilçeyi ikiye bölmesi veya ilçenin girişinde iki ucu birleşen derenin ilçeyi ikiye bölmesi olarak kabul edilebilir.İkizce

Bölgede Keriş Köprüsü olarak bilinen köprü 1896 yılında Rumlar tarafından yapılmıştır.

İkizce İlçesi, Ünye İlçesi’ne 30 km. mesafede olup Ünye’den Samsun istikametine giden karayolunun 15. km’sinde Samsun il sınırı olan Akçay Köprüsü’nden güneye dönülerek 15 km. içeride Akçay Irmağı’nın iki yakasında tepeler eteğinde kurulmuş şirin bir yerleşim yeridir. İkizce sahil karayolu arası 15 km. olup tamamen asfalttır. 41-42 enlem, 36-37 boylam dereceleri arasında yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde Akçay, güneyinde Akkuş, batısında Terme, doğusunda Çaybaşı bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 140 km2’dir. 1 km kareye 201 kişi düşmektedir. İkizce Türkiye’nin alan olarak on binde 18’ini teşkil etmektedir.İkizce 2

İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği (Rakım) 130 m. dir

Bitki örtüsü orman olup; tür olarak kestane, gürgen, meþe, kızılağaç mevcuttur. Bu bitki örtüsüne bir de fındık bahçeleri eklenince ilçenin yem yeþil bir bitki örtüsüne büründüğünü görürüz. İlçemiz Karadeniz İklimi etkisi altındadır. Yazları sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.İkizce 3

İlçenin tam ortasından geçen Akçay Irmağı ilçenin hayat damarı ve güzellik kaynağıdır. (Çıkış itibari ile iki koldan gelmektedir. Kocaman Deresi, Akkuş İlçesi’ne bağlı Kızlar Yaylası’nın doğu eteklerinden doğup Devecik Mahallesi ile Yoğunoluk Mahallesi’nden geçerek Özpınar ve Kocaman üzerinden İkizce’ye dökülür. Bu dere Adalar Mahallesi Devrent Dibi denilen yerde birleşerek Akçay Irmağı adı ile ilçenin tam ortasından geçerek Karadeniz’e dökülür. Akçay Irmağı bölgenin en önemli güzellik kaynağıdır. Bundan dolayı buraya Dereiçi denilmektedir. İki yakalı olarak görünen ilçemiz bir köprü ile birleştirilmiştir. İlkbaharda karların erimesi ile taşan ve yazları suyu azalan bu derede yöre tabiri ile kasnak, bıyıklı, karabalık türleri, Yoğunoluk ve Devecik mahallelerinde ise alabalık bulunmaktadır. İlçede salı günleri pazar kurulmaktadır. Ayrıca şehrin yolları ise beton parkeler ile döşenmiştir.

İlçe merkezi dört bir yandan açılmış yollarla diğer ilçelere bağlanmaktadır. İlçenin diğer illere bağlantısı Ünye, Terme ve Akkuş ilçeleri üzerinden olmaktadır.

İkizce İlçesi, Ünye İlçesi’ne 30 km. mesafede olup Ünye’den Samsun istikametine giden karayolunun 15. Km. sinde Samsun il sınırı olan Akçay Köprüsü’nden güneye dönülerek 15 km. içeride Akçay Irmağı’nın iki yakasında tepeler eteğinde kurulmuş şirin bir yerleşim yeridir.

İlçeden Ünye İlçesindeki Otobüs Terminalinden her saat araç kalkmakta olup, yaklaşık 30 dakikada İlçe merkezine ulaşılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ