İkizdere

  • 27 Aralık 2014
  • 3.207 kez görüntülendi.
İkizdere

İkizdere

İlçe, 898 km2 yüzölçümü ile Rize ilinin en geniş ilçesidir. Trabzon, İspir, Çamlıhemşin, Rize, Kalkandere ve Çayeli ile komşu olan ilçe, Doğu Karadeniz Bölgesinde yaylaları ile tanınmış bir ilçedir. %45 dolaylarında meyilli olan sarp dağların alçak kısımları ormanlarla kaplı olup, yükseklere doğru çıkıldıkça bu ormanlar yerlerini çıplak yaylalara terk etmektedir.İkizdere İlçe görünümü

İkizdere ilçe merkezi yüksekliği 2000 metreyi bulan sarp ve yüksek Rize dağlarının birleştiği derin bir vadide kurulmuştur. Doğuda Çağrankaya dağları, batıda Rüzgârlı köyü ve Manle dağları bulunmaktadır. Karşılıklı birebirine bakan bu iki dağın vadisinde, Çamlık deresi ile Cimil deresinin birleştiği yerde kurulan ilçe, iki dere anlamında kullanılan İKİZDERE adını almıştır.İkizdere Yayla görünümü

Çok eski yıllardan günümüze kadar devam ede gelen bir gelenektir yaylacılık. Arazinin konumu hayvanlar için yeterli beslenmeye elverişli değildir. Hem hayvanların daha iyi beslenmesi hem de yağ, peynir ve çökelek elde etmek amacıyla yaylaya çıkılır.

Çağırankaya, Palovit, Elevit, Ovit, Amlakit, Hodeçur, Samisdal, Pokut, Çat, Haçivanak, Karmik, Hemşin, Başyayla, Ortayayla, Verçenik, Avusor, Kaçkar, Aşağı Kavron, Yukarı Kavron, Hazindak, Çiçekli, Çaymaçakur, Sal, Varda, Gölyayla, Cimil, Hazindağ, Ambarlı, Çahperik, Kito, Karap, Kale, Gürmanuman, Varoş, Çermeşk, Dahter, Anzer, Aşağı Faso, Yukarı Faso. …ve sayamadığımız birçok irili ufaklı yayla.

Yeşilin bütün yoğunluğuyla hâkim olduğu Rize yaylalarında her yıl, yaz aylarında birtakım yöresel şenlikler de yapılmaktadır. İkizdere yaylalarında ağustosun ayda ilk hafta Ovit’te, ikinci haftası Homeze’de, üçüncü haftasında Çağrankaya’da ve son hafta da Varda’da şenlikler yapılır.

Çamlihemsin yaylalarında da her yılın Ağustos ayinda”Vartevor” adi verilen şenlikler yapılır. Bütün yöre halkının tulum ve kemençe eşliğinde, yöresel kıyafetler giyerek katilliği bu şenlikler, tam bir festival havası içinde geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ