Hayrat

  • 19 Ocak 2015
  • 3.258 kez görüntülendi.
Hayrat

Hayrat
Trabzon Rum İmparatorluğu döneminden sonra Of İlçesi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katıldığı kabul edilmektedir.

İlçe, eskiden yoğun olarak kullanılan İpek Yolu üzerinde bulunduğu ve bu nedenle yöre halkının uzun yıllar geçmekte olan kervanlara bölge içinde bulunan hanlar vasıtasıyla kalacak yer temini sağlaması ve bu hizmetlerin karşılığında ücret almaması sebebiyle, yolcularca “hayırlı” veya “hayır yapılan yer ” anlamında “hayrat” kelimesi kullanılmıştır.Hayrat 0

Hayrat İlçesi Karadeniz sahil şeridine 12 Km. uzaklıkta, Kuzeyinde Of İlçesi, Güneyinde Çaykara İlçesi ve Bayburt İli, Doğusunda Of İlçesi ve Rize İli, Batısında Of ve Çaykara ile Dernekpazarı İlçeleri yer almaktadır.
Yüzölçümü 170 km2 olup, ortalama rakımı 180 metre civarındadır. İlçemizde yazları ılık ve yağışlı, kışları serin ve yağışlı Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir.Hayrat
İlçenin, en büyük akarsuları Of İlçesinden Karadeniz’e dökülen Baltacı deresi ile Maki deresidir. Arazi yapısı itibarı ile çok engebeli olan Hayrat İlçe Merkezi ile Köyleri, Güneye doğru gidilerek yükselen fakat Doğu-Batı yönünde birbirine hemen hemen paralel derin vadiler şeklinde engebeli bir konum arz etmektedir. Bu vadiler arasında yan yana uzun sırtlar veya yörede “Kıran” tabir edilen tepecikler sıralanır. Doğu Karadeniz dağlarının bir kısmını oluşturan bu tepeciklerin en yükseği 3000 metre ile Ziyaret tepesidir.

İlçenin Güneyinde yer alan dağ köylerimizde çam, gürgen, kayın, kızılağaç ve komar ağaçlarından oluşan ormanlar mevcut olup, yine aynı bölgelerde yer alan yaylalara halkımız Mayıs-Kasım ayları arasında çıkmakta ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Halkın eğlenme şekli nişan ve düğünlerde yapılan mahalli törenler ile yaylaya çıkışlarda yapılan şenlikler olarak kendini göstermektedir. Halkın giyim ve kuşamı giderek modern görünüme dönüşmektedir. Geleneksel eski giyim-kuşam düğün ve yüksek köylerde yaşanan halk arasında yaşatılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ