Şalpazarı

  • 20 Ocak 2015
  • 4.718 kez görüntülendi.
Şalpazarı

Şalpazarı

Şalpazarı İlçesi, 1914 yılında Vakfıkebir kazasına bağlı nahiye haline getirilmiş, 1987 yılında çıkarılan bir kanunla ilçe olmuş ve 02.08.1988 tarihinde teşkilatlanıp fiilen faaliyete geçmiştir.
Geleneksel olarak Türkmen/Çepniler okumaya meraklı, kültürlü, daima mazlumun yanında hoşgörülü kimselerdir. İlçede birçok kültürel faaliyet yapılmaktadır. Gazete, dergi, kitap okuma oranı çok yüksektir.
138 kilometrekare yüzölçümü olan Şalpazarı İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 270 metredir. Oldukça engebeli bir araziye sahip Şalpazarı, Kuzeyde Beşikdüzü ilçesi güneyde Gümüşhane ili Kürtün ilçesi, Doğuda Tonya ilçesi ve batıda Giresun ili Eynesil, Görele ve Çanakçı ilçeleri ile çevrilidir. İlçe merkezi Ağasar deresi yatağında kurulu olup, yerleşim bu dere ve kollarının her iki yakasındadır ve arazi engebeli ve meyillidir. Tipik Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü ilçede yazları serin, kışları ılık ve her mevsim yağışlı geçer. En sıcak ay ortalaması +20,en soğuk ay ortalaması -3 derecededir.Trabzon Galeri 10

Önemli akarsuları; Ağasar Deresi, Küçük Dere, Gökçeköy Deresi ve Adem bilmez Deresidir. Nem oranı ortalama % 60-70 civarındadır. Önemli yükseltileri Sahile en yakın mesafede olan Sis Dağı (2182 m) ve Alaca Dağları (2168) dır.
Diğer Doğu Karadeniz ilçelerinde olduğu gibi, Şalpazarı’nda da, temel müzik aleti kemençedir. Bunun yanında davul, zurna ve kaval da kullanılır. Kemençe temel müzik enstrümanı olmakla beraber davul-zurna düğün ve şenliklerde kullanılır.Şalpazarı 0
Yörede oynanan tek halk oyunu türü horondur. Horonlar sadece erkekler veya kadın erkek karışık olarak oynanır. Dik horon başlıca erkek horonu çeşididir. Bütün vücudun titretildiği, son derece zor bir horon çeşididir. Kız horonu, yan horon(yayma horon, Ağasar sallaması) başlıca horon çeşitleridir.Şalpazarı ağasar şenlik  1
Yöresel kadın kıyafetleri eski yıllardan beri çeşitliliğini kaybederken gösterişi artan şekilde günlük hayatta kullanılmaya devam etmektedir. Fistan, yelek, kuşak, peştamal, şalvar, bağlar ve başörtüden oluşur. Erkek kıyafeti ise günümüzde terk edilmiş olup zıpka, aba, yelek, göynek,ve kabalak denen başlıktan oluşurdu.Şalpazarı ağasar şenlik
Folklorik etkinlik olarak yaz aylarında Acısu, Kasırga, Alaca, Sisdağı ve Ağakonağı ile İzmiş şenlikleri geleneksel olarak her yıl yapılmaktadır. Yapılan bu şenliklerde yörenin folklorik özellikleri, yöresel el sanatları ve geleneksel kültür birikimleri ile ilçenin örf, adet, gelenek ve göreneklerini görmek mümkündür. Her yıl Şalpazarı-Ağasar Kültür Şenliği düzenlenmekte olup, yöresel sanatçıların verdiği konser ve folklor gösterileriyle halkın ve misafirlerin hizmetine sunulmaktadır. Rengârenk giysileriyle şenliğe renk katan genç kızlar ve kadınlar, Ağasar Kültürü’ne sahip çıkarken, yaşatılmasına da katkıda bulunmaktadırlar. Bahar mevsimi sonlarına doğru büyük ve küçükbaş hayvanlarıyla birlikte Kadırga Yaylası civarındaki obalara göç eden Şalpazarılı besiciler, okulların açılması ile beraber köylerine dönmeye başlarlar.
Her yıl rengârenk püsküllerle süsledikleri büyükbaş hayvanlarıyla 60-70 km’lik yolu yürüyerek yaylalara giden besiciler, sonbahar başlarında yine aynı mesafeyi yaya olarak kat edip köylerine dönerler. Öğrencisi olmayan yaylacıların ise, Ramazan Ayı sonlarına kadar yaylalarda kalması beklenir.
Şalpazarı İlçe merkezinde yaylaya gidiş ve dönüşlerde tekrarlanan bu görsel şölen, Ağasar Kültürü’nde ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ