Sürmene

  • 20 Ocak 2015
  • 4.571 kez görüntülendi.
Sürmene

Sürmene

Karadeniz’in güneydoğu sahillerinde Trabzon ve Rize kentleri arasında, Sürmene kasabası, tarihsel açıdan kendisine bağlı diğer yerleşim birimlerini de kapsayan, yaklaşık 20 km sahil şeridi ve bu sahilin, güneyde Doğu Karadeniz dağlarının yüksek zirvelerine  (2860m) kadar ulaşan ardıl  alanından oluşan bir bölgenin geleneksel merkezi konumundadır.Sürmene 0

Denizcilik, deniz ticareti ve tersanecilik ve kesercilikten kaynaklanan zengin bir ticari alt yapıdan dolayı Sürmene ilçesinde 1903’de kurulmuştur.

İlçede asırlardır alışıla gelmiş şekilde BIÇAK üretimi yapılmakta ve yurt içinde ve yurt dışında satılmaktadır.Sürmene

Sürmene sosyal yaşam yönünden uzun yıllar Doğu Karadeniz’in öncüsü olmayı başarabilmiş bir ilçemizdir. İlçe merkezinin nüfusunun on bine yeni ulaştığı dönemlerde bile Sürmene’de iki adet sinema salonu uzun yıllar hizmet verebilmiştir. Ayrıca Sürmene’de Karadeniz Sahil Yolu inşaatı yapılmadan önce özellikle yaz aylarında oldukça hareketli bir sosyal yaşam gözlenmiştir. Bu dönemde Sürmene ilçesinde sokaklardaki hareketlilik gece saat 2’lere kadar uzayabilmekte ve ilçe oldukça hareketli bir turizm merkezi görünümü arz etmekteydi.Sürmene 3

Sürmene’ ye özgü üretimleri yazmadan geçmek olmaz. Sürmene bıçağı, Sürmene pidesi, Sürmene keseri, Sürmene Takası, tahta kaşığı, gemi tersane başlıcalarıdır.

Sürmene yaklaşık olarak Trabzon ve Rize illerinin tam ortasında bulunur. Yani iki ile de yaklaşık olarak 35 km mesafededir. Türkiye’nin neredeyse her yerinden Sürmene’ye otobüs firmaları seyahat etmektedir. Sürmene Trabzon ilinden sonra yer aldığı için; şehirlerarası otobüslerle Sürmene’ye gelmek için son durağı Trabzon değil de daha doğudaki bir il olan otobüse binilmesi aktarma yapmamak açısından daha uygun olur. Böyle bir otobüse bindiğinizde Trabzon Otogarından yaklaşık 30 dk. (30 km) sonra Sürmene’de istediğiniz yerde inebilirsiniz. Eğer son durağı Trabzon olan bir otobüs ile seyahat ettiyseniz. Son durak olan Trabzon Şehirlerarası Terminalinden indikten sonra 5 dk. Mesafedeki şehirlerarası yola çıkarak Sürmene Dolmuşlarına (yaklaşık 20 dk. Da bir geçer) veya Trabzon Belediyesi Özel Otobüslerine (yaklaşık 40 dk. Da bir geçer) binerek 30 dk. Da Sürmene’ye ulaşabilirsiniz.Sürmene 0

Sürmene’de liman bulunmaktadır. Fakat Sürmene ilçesine deniz ile toplu ulaşım mümkün değildir. Özel ve yük gemileri bu limanlara demirleyebilmektedirler.

Sürmene’nin en önemli akarsuları Küçükdere ve Manahoz çayıdır. Bunların dışında Sürmene’de dağların denize paralel olması ve yağışlı iklimden dolayı küçük çapta birçok dere ilçeyi bölerek denize kavuşur.

Sürmene tipik Doğu Karadeniz kasabası özelliklerini coğrafyasında gösterir. Denizle, denizin hemen yanı başından bazen içinden yükselen dağlarla deniz arasında kurulu Sürmene’de Manahoz çayının yanında bulunan ve bugün fabrikalar bölgesi olan Kavaklık ovasının dışında ova yoktur. Dağların kuş uçuşu çok kısa mesafede 2000’li metrelere ulaştığı Sürmene’de turistik tesisleride barındıran Zarha dağı (asıl adı koyun yatağı dağı) ve ilçenin en yüksek tepesi olan Madur dağı (2742 m) bulunmaktadır.

Doğu Karadeniz kıyı kuşağında yer alan Sürmene’de tipik bir Karadeniz iklim özellikleri yaşanır. Trabzon merkeze göre daha yağışlı olan Sürmene’de her mevsim bol yağışlı geçer. Kışları ılık yazları serin geçen ilçede en çok yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda görülür. Yağış miktarı 1500 mm’yi bulur. Nem oranı oldukça fazladır. Buna bağlı olarak bitki örtüsü oldukça yoğundur. Kar yağışları azdır. Topoğrafik özellikler kısa mesafede sıcaklık ve yağış koşullarında değişmelere neden olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ