Yomra

  • 26 Ocak 2015
  • 4.707 kez görüntülendi.
Yomra

Yomra
1959 tarihinde Trabzon ilinin ilçesi olmuş ve fiilen ilçe teşkilatı kurulmuştur. Yomra ilçesinin ilk adı Durana’dır. İlçeye ilk yerleşenler tarafından bu isim verilmiştir. Bir rivayete göre; oğulları annelerine DURANA! Diye seslenmiş ve böylelikle bu isim ilçeye verilmiştir. İlçe yeni adını içinde yetişmekte olan Yomra adlı meşhur bir elmadan almıştır.Yomra

İlçe, Trabzon merkezine 10 km uzakta ve havalimanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne 7 km uzaklıktadır. Yomra, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer alan güzel bir sahil kentidir. Konumu gereği sahip olduğu doğal güzellikleri ve ılıman iklim yapısıyla, tipik bir Karadeniz sahil şeridini içermektedir. Trabzon’un 15 km. doğusunda 7,5 km ‘lik dar bir koyda kurulmuştur. Doğusunda yer alan Arsin ilçesi ile sınırı Harmanlı Deresi’nin 200 m doğusundan geçer. Batı sınırı ise; Zil Deresi‘nin batısından başlayıp merkez ilçe Yalıncak’tan güneye doğru Maçka ilçesi sınırlarıyla devam eder. Hemen güneyinde yer alan Gümüşhane sınırları üzerindeki bazı yaylalar Yomralılar ’ın yazlık mekânlarıdır.

Yomra’da kıyı tipi “boyuna kıyı “ şeklindedir. Kıvrım dağlarının oluşumu bütün Doğu Karadeniz boyunca aynı paralel uzanışı gösterir. Bu nedenle küçük bir koy olan Yomra kıyılarında girinti ve çıkıntılar bulunmaz. Dalgaların aşındırıcı etkisiyle batıda Yalıncak kıyı sınırının bulunduğu yerde yalıyar (falez) oluşmuştur.

Falezli kıyılar Doğu Karadeniz’in tipik oluşumlarıdır. Denize dik inen bu yüksek kayalıklar doğal güzellikler oluştururlar.

İlçenin kuzeyinden geçen sahil yolu ile trafiğin ilçe merkezinde yoğunlaşmasının önüne geçilmiştir. Böylece ilçe trafik yönünden rahata kavuşmuştur.
Ayrıca Trabzon’un ilk vakıf üniversitesi olan Avrasya Üniversitesi’nin kampüsü ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun 4 bin kişilik öğrenci yurdu da bulunmaktadır.

Yomra Özdil ve Üç Pınar yaylaları, doğaseverler için ilgi çekici olmaya devam etmektedir.
Çağlı’dan başlayarak Üç Pınar ve Sırhanlı mevkii Oymalıtepe Köyünde son bulan güzergâhta doğa yürüyüşü için ve doğaseverler için uygun alanlar olup, doğaseverlerin bu bölgeyi özellikle Mayıs ve Haziran aylarında görmeleri gerekir.

İlçenin en büyük tarihi kalıntılarından biri, Tepeköy Kalesi’dir. Tepeköy Kalesi, Oymalıtepe ve Özdil vadisine hâkim olan bir tepe üzerine kurulmuştur. Yomra’nın tek kalesidir. Bugün bu kale tahrip olmasına rağmen kalıntılarına rastlanmaktadır. Kalenin yapımında Horosan kaynağı denilen bir madde kullanılmıştır.

Yomra’da Osmanlı zamanından kalan, çoğu köylerde olmak üzere irili ufaklı bir Taştan ve kubbeli bir özellik arz eden Yomra’nın tek türbesinde ise Hacı Kamil Efendi ve Hacı Ruşen Efendi’nin kabirleri vardır. Birçok çeşme bulunmaktadır.

Yine Osmanlı zamanından kalan kemerli köprü, mezar kitabeleri, cami kitabesi, çok sayıda taş ve ahşap ev, vs. Yomra’nın tarihî dokusunu gün ışığına çıkarmaktadır. İlçe, Karadeniz insanının hayatında çok önemli bir yere sahip olan seranderler bakımından da oldukça zengindir.

Yomra, tarihi kaynaklara göre Trabzon’un meyve deposu olarak bilinmektedir. En çok incir, üzüm, armut ve elma yetişmekle birlikte, ilçeye ismini veren ve kendine özgü özellikleri olan elması ile meşhurdur.Yomra 0
Yomra elması şekil olarak sap kısımlarından basık, ortadan şişkincedir. Rengi bordoya yakın kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil karışımı bir görünümdedir. Elmanın tadı ekşi olup, olgunlaşma zamanında çekirdeklerini eritmektedir. Bu nedenle de yetiştirilmesi oldukça güçtür. Bu sebeple günümüzde çok az rastlanmakta ve genellikle tanınmamaktadır. Bu elmanın koruma altına alınması, geleceğe taşınması için gereklidir.
Halk arasında Yomur Elması olarak tabir edilen meyvenin şifalı özelliklerinden söz edilir, yaşlı ve hastalara hediye edilir. Ağacını yetiştirenler bakımının zor olduğunu ve kolayca kuruyabildiğini ifade etmektedirler. Çok az sayıda bulunması ve az tanınması da bunu kanıtlamaktadır.
Yomra Elması Fındık ürünü dışında yapılan, diğer sebze ürünü yetiştiriciliği, tamamen aile ihtiyaçlarını karşılamak amaçlıdır. Son zamanlarda ilçede seracılık gelişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ