Giresun’da Yaylacılık

 • 23 Eylül 2015
 • 3.991 kez görüntülendi.
Giresun’da Yaylacılık

Giresun’da Yaylacılık

Yayla turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Giresun ilinde, yaylalar genelde ilin kuzey bölümlerinde ve Doğu Karadeniz Dağları üzerinde yoğunlaşmaktadır. İl genelinde 400’ün üzerinde yayla mevcuttur.  FB_IMG_1442435364108

Türkiye’nin doğa ve yayla turizmi bakımından önemli merkezlerinin başında gelen Doğu Karadeniz, her yıl mayıs ve ekim ayları arasında yüzlerce yayla şenliği ve festival düzenleniyor. Festival ve şenliklerde, bölgenin kültür hayatı ve yayla geleneklerinin yansıtan etkinlikler yapılıyor. Yörenin sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal değerler yaşatılmaya ve tanıtılmaya çalışılıyor. Geçmişte daha çok yayla göçü ve yaylada yapılan işleri eğlenceye dönüştürmek amacıyla yapılan şenlikler, son yıllarda bölgede gelişen turizme paralel olarak farklı yerlerden gelen insanların buluşma ve eğlenme yeri haline geldi. Bölgedeki turizm açısından da önemli bir yer tutmaktan şenliklere, ağırlığı yerli olmak üzere her yıl yüz binlerce insan katılıyor.  FB_IMG_1442435356843

 

Artvin Yaylaları, il topraklarının yaklaşık %51’ini kaplar. Artvin’de halk ekonomisi, coğrafyasının doğal sonucu olarak hayvancılığa dayanmakta iken, günümüzde bu faaliyet gerilemiş durumdadır. Buna rağmen yaylalar, bazı vatandaşlar için geleneksel üretim şekillerinden biri olan hayvancılık, bazıları için de sayfiye yeri olarak önemini korumaktadır.

 

Kimleri için emeklilik hayali kimileri için hiçbir zaman gerçekleşmemiş bir heves ama her Türk insanı için merak konusudur yaylalar. Bu sebepledir ki memleketinden uzakta yaşayanlar için sabır kaynağı, çocuklar için en güzel karne hediyesi yayla hayatıdır. İnsana huzur veren, ömrüne ömür katan bu hayatı yakından inceleyen doğaseverlerin tecrübelerinden yararlandığımız bu yazımızda, arkadaşlarımıza hem yaylalarımızı tanıtmak hem de güzel bir tatil planı için fikir vermek istedik. Bu amaçla Doğu Karadeniz’in her ayrıntısını anlatmaya çalışacağız.

 

Artvin Halk Kültürü ve doğallığı bakımdan çok zengin bir yöremizdir. Bugüne kadar tam anlamıyla değerlendirilmemiş ve gereken önem verilmemiştir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin diğer yörelerinde olduğu gibi Artvin Yöresinde de göç yörenin yavaş gelişmesine neden olmuştur. Artvin bir turizm kenti olacaksa yaylacılığı da buna eklememiz gerekmektedir. Bugün birçok köyün yaylası boştur. Böylece kadim bir gelenekte unutulmaya terk ediliyor. Yaylacılık Türklerin bozkır kültürünün bir parçasıdır. Tarih sahnesine çıktıkları günden beri vardır. Artvin endemik bitki türleri bakımından çok zengindir.

Son yıllarda Karadeniz ve yayla turları çok revaçta. Artık misafirler Hopa dağından öteye geçmeye başladı. Yaylacılığın en büyük handikabı olan rahat ulaşım, konaklama Artvin bölgesinde de maalesef var.

Yaylacılık hakkında herkes gibi okul yıllarında kitaplardan okuduklarınızla iseniz hala lütfen hepsini unutun!  Temmuz sıcağında yorgana sarılmak ve hangi saatte yatarsan yat sabahın erken vaktinde uyanıverirsiniz.

Yayla yolları çok bozuk ve araziler oldukça engebelidir. Engebe ama ne engebe! Bu yüzdende yolculuk boyunca bol bol kafanızı, kolunuzu sağa sola vurabilirsiniz. Ama bunlar hep tatlı hatıralar olarak kalır hayatınızda, hele ki son dönemler yollar hızla yenilenmekte ve düzeltilmektedir. Yayla yollarında arazi arabaları dışında ulaşım da pek mümkün değildir. Yaylaların o kocaman kocaman tepelere bu çiçekler nasıl yetişiyor anlamakta ve inanmakta baya bir zorlanacaksınız.

Yöre halkı ve misafirler havaların bunaltıcı etkisinden kaçarak gelirler buralara. Sabahları bir ilkbahar gününe uyanırsınız ve hava hafif eser ama güneş tepededir. Güneş öğle vakti yaz sıcağını iliklerinize kadar hissettirir. Öğleden sonra hava hafif kapamaya başlıyor ve biraz yağmur çiseliyor. Akşam ise üzerinize kalın kalın giysiler giyip ayağınıza patiklerinizi taktıktan sonra geçiyorsunuz sobanın karşısına ve közlenen patateslerin pişmesini sabırsızlıkla beklersiniz. Temmuz ayında kar görmek isteyenlerin ender yerlerinden biridir yaylalar.

 

Öne çıkan yaylalarımız şunlardır:

 1. Kümbet Yaylası,
 2. Bektaş Yaylası,
 3. Kulakkaya(Yavuz Kemal Yaylası)
 4. Sisdağı Yaylası,
 5. Paşakonağı Yaylası,
 6. Tamdere Yaylası.
 7. Karaovacık Yaylası
 8. Kazıkbeli Yaylası,
 9. Çambaşı Yaylası( Serpin, Karagöl bölümü) ,
 10. Aksu-Kızıltaş-Sarıçiçek Yaylaları,
 11. Çakrak Yaylası,
 12. Çıkrıkkapı Yaylası,
 13. Tamdere Yaylası,
 14. Karaduğa Yaylası,
 15. Alacadağ Yaylası,

 

KÜMBET YAYLASI(Turizm Merkezi) 

Kümbet Yaylası, Dereli ilçesinde, Giresun Merkeze 60 km mesafede bulunmaktadır. Merkezden Dereli-Şebinkarahisar yolu ile Dereli’ den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden asfalt bir yol ile yaylaya ulaşmak mümkündür. Yayla köy statüsünde olduğundan hazine mülklerinin yanında özel mülkler de bulunmaktadır. Yaylada elektrik, telefon ve su mevcuttur. Yaylada sağlık ocağı ve ilkokulda bulunmaktadır. Günübirlik gelenler için bakkal, kasap, manav, fırın, kır kahvesi ve lokantalar mevcuttur. Her yıl temmuz ayının ikinci hafta sonu şenlikler yapılmaktadır. Ayrıca Kümbet Yaylasında günübirlik rekreasyon ihtiyacını karşılayacak Aymaç Mevkii Mesire Alanı ve Salon Çayırı Piknik Alanı bulunmaktadır.

BEKTAŞ YAYLASI (TURİZM MERKEZİ)

Dereli ilçesinde, Giresun Merkeze 56 km mesafede bulunmaktadır. Yaylaya ulaşım Bulancak’tan 42 km’lik asfalt yol ile ağlanmaktadır. Su, elektrik ve telefon hizmeti verilmektedir. Yaylada 72 yatak kapasiteli iki yıldızlı Karagöl Otel bulunmaktadır. Yaylada otel, manav, bakkal, lokanta gibi ihtiyacı karşılayacak tesisler bulunmaktadır. Geleneksel hale gelmiş olan yayla şenlikleri her yıl temmuz ayında yapılmaktadır.

 

 

KULAKKAYA (YAVUZ KEMAL )YAYLASI

Dereli İlçesi’nde, Yavuz kemal Beldesi’nde, Giresun Merkezin 45 km güneyinde yer almaktadır. 1650 rakım değeri ile diğer yaylalara göre daha düşük bir rakıma sahip olmasından dolayı hem ulaşımı kolay, hem de turizm faaliyet mevsimi daha uzun olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Dişiçal, Melikli Obası, Ayılık, Alçak bel, Han alan gibi yayla topluluklarından oluşmaktadır. Alçakbel Orman İçi Piknik Alanı yayladaki mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Yaylada her türlü alt yapı tesisi bulunmakta olup bir otel de yapım halindedir.

PAŞAKONAĞI YAYLASI

Paşakonağı Yaylası Bulancak ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. İki farklı yol takip edilerek yaylaya ulaşılmaktadır. Birincisi Pazar suyu Deresini takip ederek Kovanlık, sonra Kazıklı üzerinden orman yolu ile ulaşım sağlamaktadır. Bu yol 43 km uzunluktadır. İkincisi ise yine Kovanlık, sonra Ahırlı Köyü üzerinden Paşa konağı Yaylasına ulaşmaktadır. Bu yolun uzunluğu yaklaşık 50 km’dir. Yaylanın büyük bölümü ormanlarla kaplıdır. Ormanların dışında Kara say Şelalesi, Geçilmez Vadisi, Çiğ seli Gölü, Kızıl ot Çayırı, Çağman, Erikli Çeşme, Yıldız tepesi, Kabaktepe, Arpalık Deresi gezilecek yerler arasındadır.

SİSDAĞI YAYLASI

1950 m. yükseklikte olan yaylada elektrik, su ve telefon mevcuttur. Giresun –Trabzon il sınırındaki yaylada konaklama ve günübirlik hizmetlere yönelik tesisler bulunmaktadır. Merkez yayla olmasından dolayı ticari faaliyetler de oldukça gelişmiştir. Yaylada her yıl temmuz ayının dördüncü cumartesi günü yapılan şenliklere çok büyük katılım olmaktadır.

KARAOVACIK YAYLASI

Kara ovacık yaylası Espiye-Giresun topraklarında yer almaktadır. Ancak Kara ovacık’ a Cuma günleri kurulan pazar için Tirebolu, Espiye, Güce ve Torul ilçelerinin halkı gelmektedir. Alan olarak Kara ovacık çok geniş ve düzlük bir ovaya kurulmuştur. Her türlü gelişmeye açık bir yayladır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ